FRN

HBmonitor to interface www ukazujący w graficzny sposób jak działa HBLink.

Opis instalacji HBLink3 chciałem wykonać przekierowanie do strony http://sp2ong.noip.pl/pl/blog/stworz-swoj-wlasny-serwer-dmr niestety okazuje się to już niemożliwe ponieważ opisane repozytorium zostało zamknięte lub jest ograniczony dostęp - nie wiem.

Dlatego niniejszy opis wykonam na innym źródle HBLink lecz odsyłam na w/w stronę bo to kopalnia wiedzy jak ktoś chce się w to bawić.

DMR (ang. Digital Mobile Radio) – to otwarty standard cyfrowej łączności radiowej opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). DMR jest podzielony na 3 poziomy (Tier I, II i III). Pierwszy i drugi z nich zostały zatwierdzone w 2005 roku. Trzeci w 2012. Specyfikacja standardu DMR jest zawarta w serii dokumentów ETSI TS 102 361 (cz. 1-4).

DMR wykorzystuje wielodostęp z podziałem czasowym TDMA (Time Division Multiple Access), który pozwala udostępnić w jednym kanale radiowym o szerokości 12,5 kHz 2 niezależne szczeliny czasowe umożliwiające korzystanie z 2 niezależnych kanałów komunikacyjnych. Wykorzystywana jest modulacja 4FSK oraz kodek AMBE+2. Pozwala to prowadzić 2 niezależne łączności głosowe. Zaletą tego systemu, poza „zwiększeniem ilości kanałów” rozmownych, jest także możliwość przesyłania danych, w tym „SMSów”. Można też prowadzić łączność głosową i przesyłać dane jednocześnie korzystając z obu szczelin. Dodatkową zaletą jest większa sprawność energetyczna urządzeń – dłuższy czas pracy urządzenia na baterii.

Zródło: witryna: sp-dmr.pl

 

Jedynym klientem jakiego opiszę to klasyczny AlterFRN którego można pobrać podobnie jak serwer ze strony http://alterfrn.ucoz.ru/
Jak ktoś chce mieć graficznego klienta to niech brnie w JavaFRN by freeradionetwork.de opartego na środowisku JAVA. Ja osobiście JAVY nie chcę mieć na RaspberryPi dlatego skupię się na tym co jest sprawdzone i działa stabilnie od lat.
 
 Podobnie jak w przypadku serwera FRN komendy wydane mają za zadanie pobrać i umieścić klienta w folderze o nazwie FRN i nadać nazwę plikowi uruchomieniowemu nazwę FRN aby łatwiej i krucej wpisywać komendy

Serwer HBLink FRN-NET udostępnia możliwość podłączenia hotspot lub inne oprogramowanie przy użycie jednego loginu i hasła dla każdego.

System automatycznie przydzieli miejsce na serwerze dzięki technologii proxy zapożyczonej z FreeDMR.

 

Jednym ze sposobów aby się połączyć z serwerem DMR jest zmiana konfiguracji DMR Gateway

Aby to uczynić wykonujemy krok po kroku

 

Po zalogowaniu się na panel sterowania PiStar wchodzimy w opcję CONFIGURATION

FRN ( FreeRadioNetwork )  jest mylnie kojarzone z tylko z bramkami CB lub PMR.

Oryginalną stroną projektu jest https://www.freeradionetwork.eu/   znajdziemy tam  Windowsowe aplikacje.

Na stronie http://alterfrn.ucoz.ru/ znajdziemy zarówno program serwer jak i program klient do tej sieci FRN na różne systemy operacyjne. Na jego podstawie powstały inne produkcje a bardzie nakładki graficzne np. PiCQ, czy Java FRN ze strony freeradionetwork.de

Ale sercem bijącym jest obecnie produkcja rosyjska AlterFRN.

Kim jesteśmy?

Ludźmi, którzy spotkali się na FRN.

Sebastian

Od wielu lat interesujący się wszystkim co pozwala łączyć ludzi bez kabli. W latach 90-tych zapalony użytkownik CB-radio. Pamięta czasy, gdy telefonia stacjonarna nie była jeszcze w każdym domu, bo nadal czekało się na zrealizowanie podania o telefon z lat 80-tych, a za rozmowy telefoniczne w pierwszej w Polsce sieci telefonii komórkowej Centertel płaciło się w dolarach. Również za rozmowy przychodzące! Gaduła, przez radio rozmawia czasem do samego rana. W 2012 roku, mieszkając w Norwegii znalazł w internecie stronę freeradionetwork.eu i frnpolska.eu i postanowił, że przetłumaczy i opisze, po polsku oprogramowanie FRN (oraz Zello). Tak powstała (już 2012 roku) strona freeradionetwork.pl

Dziś swoje hobby łączy równie z pracą zawodową.

Andrzej

Nasłuchowiec i miłośnik łączności w paśmie nielicencjonowanym. Od lat nie daje się przekonać do zdania egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej...

Pomysłodawca serwera polska.freeradionetwork.pl

Marcin

Szalony konstruktor i programista w jednym. Twórca eferenowej Piaskownicy, sieci RoIP-Polska i wielu innych przydatnych narzędzi w świecie FRN. Autor wielu projektów opublikowanych na naszej witrynie...

 

 

FC200 Floureon  to tanie radio które można przeprogramować ale fabrycznie występowało w dwóch wariantach częstotliwości oraz z opcją mocy L/H 400/800mW.

Radio ma niski pobór prądu co idealnie nadaje się aby zasilać z USB.

Jest to konstrukcja poczyniona jako wariant dopinany do PiStar+ i tanim kosztem mamy analog dopinany na życzenie.

Rok 2012. Mieszkałem wtedy w Norwegii i po latach, dzięki propagacji na paśmie 11m odkryłem ponownie swoje dawno zapomniane hobby. Mieszkając za granicą, nie mając na codzień kontaktu z ludźmi o tych samych zainteresowaniach chciałem zrobić coś, co mi na to pozwoli. Odkryłem proste oprogramowanie napisane przez holenderskiego fascynata łączności radiowych PA7FRN.

FRN jest akronimem od Free Radio Network. Po naszemu oznacza to mniej więcej sieć (Network) dla użytkowników radia w paśmie nielicencjonowanym (Free Radio, Free Band).

Wtedy pisałem o tym mniej więcej tak:

FRN to system łączący użytkowników wszelkiego rodzaju sprzętu do darmowej, dwustronnej komunikacji w paśmie PMR, CB z całego świata. FRN został stworzony po to, aby połączyć wiele odległych od siebie stacji za pomocą sieci utworzonych przez jej użytkowników, bram internetowych.

Dziś dopiszę do tego jeszcze, że bramki te tworzone są przez ludzi zakręconych radiowym hobby niekoniecznie posiadającym świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej. Z mojego doświadczenia wynika, iż FRN jest dla wielu swoistym przedsionkiem do do zdobycia świadectwa i pozwolenia radiowego w służbie amatorskiej.

Dlaczego? Dlatego, że chociażby takie PMRki mają relatywnie niewielki zasięg. Mówiąc o dalekich łącznościach, mówimy tu raczej o kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrach (trzymając się zasady, że nasze radio ma 0,5W mocy i zintegrowaną antenę. Niektórzy jednak chcieliby porozmawiać z ludźmi z innego miasta, kraju a może nawet kontynentu. Tu z pomocą przychodzi właśnie oprogramowanie sieci FRN. Dostęp do sieci można zrealizować nie tylko przy pomocy radia (do tego zawsze potrzebna jest działająca bramka w okolicy). Można to zrobić również za pomocą programu komputerowego czyli klienta FRN oraz aplikacji na urządzenia z systemem Android (trochę przez lata zapomnianej, ale teraz ponownie odkurzonej i ulepszonej). Oczywiście metoda ta znana jest od wielu lat i wielu osobom posiadającym licencję krótkofalarską. Podobną zasadę działania ma system Echolink albo FM-Link. Tutaj nikt nie odkrywa kosmosu na nowo. To raczej umożliwienie użytkownikom interesującym się radiem rozmowy z innymi np. na drugim końcu kraju, albo w mieście obok.

Jednym z trybów pracy FRN jest Crosslink. Jest to możliwość połączenia sieci Free Radio Network z innymi systemami przekazywania głosu przez Internet (np.: Echolink, Teamspeak, Zello). Najlepiej jeśli jest to system simplexowy, a takim włąśnie jest komunikator Zello. To właśnie ta apka na telefony z Androidem, iOSem i na komputery z MS Windows jak na razie najlepiej daje sobie radę w temacie dosyć trudnej współpracy z FRN.

PiStar + to modyfikacja oryginalnego Pistar'a poprzez dodanie do niego obsługi analogowego SVXlink. Oczywiście to nie czyni z nakładki MMDVM analogowego nadajnika - a szkoda :)

Do każdego HOTSPOT można dodać moduł/radio analogowe podłączane w czasie gdy chcemy mieć analogową sieć EchoLink lub FRN.

Konfiguracja sterowania PTT jest oparta o kartę dźwiękową CM108HID, od niedawna wspieraną przez SVXLink, co bardzo ułatwia praktyczne zastosowanie takiego rozwiązania.

Mój zestaw został wyposażony w kartę dźwiękową CM108, która zostanie zmodyfikowana na wzór projektów AllStarLink.

FRN to skrót od Free Radio Network.

Po naszemu oznacza to mniej więcej sieć (Network) dla użytkowników radia w paśmie nielicencjonowanym (Free Radio, Free Band).

FRN to system łączący użytkowników wszelkiego rodzaju sprzętu do darmowej (albo i nie), dwustronnej komunikacji w paśmie PMR, CB, ogólnie FreeBand (i nie tylko) z całego świata. FRN został stworzony po to, aby połączyć wiele odległych od siebie stacji za pomocą sieci utworzonych przez jej użytkowników, bram internetowych.

W 2012 roku sytuacja wyglądała mniej więcej tak:

Po co całe to zamieszczenie? Dlatego, że takie PMRki mają relatywnie niewielki zasięg. Mówiąc o dalekich łącznościach, mówimy tu raczej o kilkunastu a w przypadku wysokich gór lub na płaskim i otwartym terenie lub na morzu o kilkudziesięciu kilometrach (trzymając się zasady, że nasze radio ma 0,5W mocy i zintegrowaną antenę. Niektórzy jednak chcieliby porozmawiać z ludźmi z innego miasta, kraju a może nawet kontynentu.

Można by powiedzieć, że przecież jest CB-Radio. Ma większą dostępną w pozwoleniu moc. Pozwala na pracę korzystając z różnych modulacji (AM, FM, SSB). Zgadza się. Ale są ludzie, którzy nie do końca wiedzą, że takie rzeczy są możliwe w CB. Niektórym CB-radio kojarzy się tylko z kanałem 19 i klnącymi kierowcami. Nic przyjemnego. A okazuje się, że urządzenia CB też można przy niewielkim wysiłku podłączyć do komputera.

Tu z pomocą przychodzi właśnie oprogramowanie sieci FRN. Dostęp do sieci można zrealizować nie tylko przy pomocy radia (do tego zawsze potrzebna jest działająca bramka w okolicy). Można to zrobić również za pomocą programu komputerowego czyli klienta FRN oraz aplikacji na urządzenia z systemem Android (i trochę przez lata zapomnianej, ale teraz ponownie odkurzonej i ulepszonej). Można też, co chcemy pokazać na tej stronie, w łatwy sposób uruchomić własną bramkę radiową. Pamiętajmy tylko o zachowaniu zgodności z odpowiednimi wymaganiami i przepisami prawa. FRN uruchamiamy w trybie bramki, podłączamy dedykowany radiotelefon i działamy.

Oczywiście metoda ta znana jest od wielu lat i wielu osobom posiadającym licencję krótkofalarską. Podobną zasadę działania ma system Echolink albo FM-Link. Tutaj nikt kosmosu nie odkrywa na nowo. To raczej umożliwienie użytkownikom interesującym się radiokomunikacją, rozmowy z innymi np. na drugim końcu kraju, albo w mieście obok. Wiem, wiem. Krótkofalowcy powiedzą, są kluby... niech idą do klubów. Niestety w klubach najczęściej tacy ludzie są zniechęcani do tematu radiokomunikacji. Dlaczego. Dlatego, że do klubu przychodzą ludzie dobrze znający temat, ale często ich podejście do nowych i mających początkową wiedzę powoduje tylko że się zniechęcają i rezygnują. Początkujący często są traktowani z góry, jako ludzie nie znający się na niczym i muszący udowadniać swoją znajomość meritum.

Nasza witryna ma być takim przedsionkiem i miejscem gdzie jako radioamatorzy (licencjonowanie czy też nie) będziemy mogli pokazać swoje pomysły i nasze podejście do tegoż hobby. My czyli twórcy tej witryny, ale może i inni, zainteresowani dzieleniem się wiedzą w temacie. A na razie będziemy miejscem pośrednim, łączącym dwa światy ze sobą. Z mojego doświadczenia wynika, iż FRN jest dla wielu swoistym przedsionkiem albo (cytując kolegę Marcina) Piaskownicą© na drodze do zdobycia świadectwa i pozwolenia radiowego w służbie amatorskiej.

Tak jak wspomniałem wyżej, w swoich doświadczeniach z podłączeniem radio do sieci używamy innych aplikacji do transmisji głosu. Łączymy je przy pomocy kolejnego z trybów pracy oprogramowania klienckiego FRN jakim jest Crosslink. Jest to możliwość połączenia sieci Free Radio Network z innymi systemami przekazywania głosu przez Internet (np.: Echolink, Teamspeak, Zello, Mumble). Najlepiej jeśli jest to system simplexowy, a takim jest na przykład komunikator Zello. To właśnie ta apka na telefony z Androidem, iOSem i na komputery z MS Windows, jak na razie najlepiej daje sobie radę w temacie dosyć trudnej współpracy z FRN. Ale uwaga. Mumble depcze mu po piętach.

Na dzień dzisiejszy FRN jest już nie tylko analogowy. Istnieją rozwiązania, które przenoszą FRN do świata cyfrowego albo łączą świat analogowy z cyfrowym.

 

 

Ale o tym wszystkim chcemy Wam tutaj, Szanowni Czytelnicy opowiedzieć.

A może i Wy chcecie się z nami podzielić jakimś pomysłem lub konstrukcją. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia tej witryny.

 

Sebastian i Marcin.

 

Wszelkie prawa do zamieszczonych treści zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody administracji witryny zabronione.

© freeradionetwork.pl ®