PiHOT to bramka koncepcyjna zbudowana w ilości sztuk 1 w 2018 roku i wzorowana na hotspotach MMDVM.
Moje założenie było proste - zbudować proste, małe urządzenie pozwalające na komunikację z sieci FreeRadioNetwork.

Aby zminimalizować gabaryty i kablologię postanowiłem użyć karty dziękowej nakładkowej ReSpeaker 2MIC HAT do wyjść której podłączyłem najmniejszy na owe czasy moduł FM


Całość po skręceniu i uruchomieniu wymagała instalacji sterowników do obsługi ów karty, niemniej jednak było warto ponieważ kabaryty robiły wrażenie w porównaniu z klasycznymi bramkami FRN sprzedawanymi na allegro.Wydaje mi się że różnica jest widoczna i z praktycznego punktu widzenia lepiej mieć w kieszeni taki mały hotspot niż w bagażniku przemiennik.
Ale nalezy tu zaznaczyć iż nie można porównywać tych dwóch produktów ponieważ ich zastosowanie jest z goła odmienne. Hotspot to urządzenie bliskiego zasięgu, w moim przypadku około 300m a to ze względu na moc wyjściową modułu 10mW i jego prostoty konstrukcji.


Ta konstrukcja jest obarczona pewnymi brakami, i najwazniejszym z nich jest brak CTCSS. Ale mogę powiedzieć iż przez pół roku była ze mną w samochodzie domu i pracy i nie było nigdy wiekszego problemu z jej wzbudzaniem się. Pojawiały się problemy podczas jazdy w przypadku zbliżania sie do skrzyżowań w Londynie gdzie w podłożu były zatopione cewki indukcyjne sterujące oświetleniem lecz dało sie z tym żyć.Budowa hotspota była stosunkowo prosta i składała się z:

RaspberryPi 0W


Karty dźwiękowej ReSpeaker w której konieczne było dokonanie modyfikacji polegającej na zdemontowaniu lewego mikrofonu i w jego miejsce podłączenie sygnału audio wyjścia z modułu radiowego


Moduł radiowy SR-T02C


W późniejszym czasie była jeszcze wersja z modułem SR-T300 oraz SA818 lecz do dnia dzisiejszego przetrwała tylko ta jedna.

W 2020 roku bramka wróciła do mnie na naprawę i przeszła delikatne zmiany. Upalony został raspbery i karta dźwiękowa. Na szczęście radio przetrwało i dobrze ponieważ teraz graniczy z cudem kupić drugie takie.
Eliminacja złącz z karty dźwiekowej ReSpeaker pozwoliło na obniżenie mocowania radia co z nowu przełożyło się na swobodę w zamukaniu obudowy zapożyczonej z projektów MMDVM.

Bramka do dnia dzisiejszego jest działająca i z pewnością była prekursorem projektów hotspot w FRN z małą mocą.

Trochę danych technicznych:
- Praca na 1 kanale PMR446 - TYLKO
- Moc wyjściowa około 10mW
- Brak CTCSS
- Zasilanie 5V
- Pobór prądu 0.14A niezaleznie czy TX czy RX
- Czas pracy na powerbank 2000mAh - 7 godzin
Nastepcami tego projektu były dla przykładu połączenie hotspot DMR z analogiem


Czy budowa jeszcze mniejszego PiHot'a.