Android od lat posiadał klienta FRN lecz nie każdemu ona działała poprawnie.
Kolega Dirk z freeradionetwork.de zaoferował ostatnio nowsza wersję klienta FRN bazującego na poprzedniku.
Część ludzi miała to nieszczęście iż na starym GRNClient zobaczyli taki komunikat
Dlatego alternatywa była bardzo poszukiwana i wielkim entuzjazmem przywitana.
Jest to bazowa wersja 0.0c przebudowana i oparta ja silniku JAVA. Daje możliwość pracy w sieci FRN z poziomu telefonu bez konieczności używania crosslików Zello.
Niestety począwszy od wersji 2.0 konieczna jest rejestracja na serwerach freeradionetwork.de
Z pewnością może to być dobre uzupełnienie i alternatywa dla osób posiadających uprawnienia administracyjne ponieważ teraz będą mogli z poziomu telefonu lepiej zarządzać serwerem. Kolega Dirk cały czas udoskonala ta aplikację i tutaj szacunek i wdzięczność za wysiłek i poświęcony czas.
Ja osobiście zatrzymałem się na wersji 1.28 która została przezemnie spolszczona i pozbyłem się z niej irytującego opisu jaki one generują ale to akurat jest we wszystkich projektach z DE.
Postanowiłem iść krok dalej i sprawdzić jaki wpływ na pracę programu ma system rejestracji i co się stanie gdy kiedyś go zabraknie.
Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań lecz w ramach eksperymentu postanowiłem to uczynić i sprawdzić.
Podłożem eksperymentu jest fakt iż dla przykładu SysManager w Holandii przyżywa co jakiś czas problemy techniczne co skutecznie wpływa na pracę serwerów uzaleznionych od niego. Postanowiłem sprawdzić co się stanie jak kiedyś serwer rejestracji programu GRN przestanie pracować.
No i niestety po wyłaczeniu serwera w00d5d3a.kasserver.com jedyne co można zrobić to
I bardzo proszę potraktować ten prosty eksperyment jako skrajną skrajność i w żadnym przypadku nie odbierać tego jako ataku na sam program. Lecz obrazujący uzależnienie hobby z FREE w nazwie od kolejnych serwerów baz danych itp.
Ja wyznaję zasadę "free things for free things"
Podsumowując, czy aplikacja jest warta uwagi ?
Oczywiście że tak, jest uzupełnieniem sieci FRN o kolejną platformę na której może pracować. Możliwe że za jakiś czas prace pójdą w kierunku że to na telefonach z podłączonym radiem będziemy budować bramki. Jest alternatywą dla połączeń z ZELLO czy Mumble na podbudowie których jest już wiele pracujących sieci opartych na telefonach + radio