Zaczęło się od ...
Pierwotnie, witryna freeradionetwork.pl powstała w 2012 roku. Mieszkałem za granicą ponad 10 lat, akurat wtedy w Norwegii. Po wielu latach, dzięki propagacji na paśmie 11m odkryłem ponownie swoje dawno zapomniane hobby. Nie mając na codzień kontaktu z ludźmi o tych samych zainteresowaniach oraz mówiących po polsku, chciałem zrobić coś, co mi na to pozwoli. Odkryłem proste oprogramowanie napisane przez holenderskiego fascynata łączności radiowych Edwina (PA7FRN).
Zaczęło się od tłumaczeń. Nawiązałem kontakt z PA7FRN i zaoferoałem swoją pomoc w tłumaczeniu oprogramowania na język polski. Zaproponowałem również kilka funkcji, które byłyby przydatne w oprogramowaniu. Ku memu zdziwieniu, funkcje te zostały w całości zaimplementowane wraz z moim tłumaczeniem do kolejnej wersji FRNClient.
Serwer i witryna o FRN
Szukając kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach trafiłem do frnpolska.eu. Tak. Wydaje mi się. że to właśnie Mirek z Warszawy postawił pierwszy w naszym Kraju serwer Free Radio Network. Prowadzony ciekawością i chęcią posiadania własnego eferenowego podwórka uruchomiłem własny serwer przy okazji poznając i ucząc się poszczególnych funkcji oprogramowania serwerowego. Tak narodził się serwis polska.freeradionetwork.pl i wspomniana już wcześniej witryna freeradionetwork.pl.
OS jak Ostrów i Oscar Sierra
Ponieważ przez kolejne lata nadal trwał okres podwyższonej propagacji w zakresie częstliwości CB, udało mi się nawiązać kontakt z klubem Oscar Sierra z Ostrowa Wielkopolskiego. Grupa pozytywnie zakręconych ludzi, używających w codziennym życiu urządzeń na pasmo 11m. Postanowiłem poznać ich osobiście i podczas jednej wizyty w Polsce wpadłem do Ostrowa Wlkp. Poznałem tam Piotra, Tadeusza, Andrzeja (SQ3POW sk) i wielu wielu innych. Tak powstało pierwsze międzynarodowe połączenie pomiędzy Polską a Norwegią na FRN. Bramka PMR w Norwegii i CB w Polsce.
pmr446.info, 36fm.pl, papuga w Częstochowie, repeater na Magurce
Serwer FRN miał się coraz lepiej. Bramek przybywało, tak samo jak osób zainteresowanych tematem łączności przez FRN. Dzięki nowoprzybyłym dowiedziałem się o forum o tematyce łączności w paśmie PMR oraz o grupie częstochowskiej pracującej na kanale 36FM. Wszyscy chcieli budować bramki, pytali jak i za ile. Dowiedziałem się na przykład, że na Śląsku działają dwa repeatery na kanale 3 PMR. Umieszczone na wysokich obiektach obiektach, pozwalały na nawiązanie łączności w promieniu kilkudziesięciu kilometrów dookoła miasta Częstochowa oraz w górach. Pewnego dnia do serwera przyłączył się CQ658 czyli Andrzej, wtedy mieszkający w Liverpool'u.
GRN vs. Zello
Z racji tego, że oprogramowanie FRN było napisane na system Windows (przynajmniej tak myślałem) nie byliśmy w stanie pogodzić świata FRN ze światem dynamicznie rozwijających się smartfonów. Oczywiście w Internecie pojawiła się w końcu apka na Andoida nazwana GRN, ale bardzo mocno i szybko konsumowała baterię i często się zawieszała. Wtedy z pomocą przyszło Loudtalks, później przemianowane na Zello. Okazało się, że apka może współpracować z radiem w systemie MS Windows, co bardzo dobrze wróżyło, aby spróbować zrobić crosslink do FRN. Co z tego wyszło, wiecie wszyscy. Dziś przynajmniej 70% crosslinków w FRN to crosslinki do Zello. Kanał Free Radio Network Polska przetrwał do dziś, tak samo jak fanpage na FB.
...i pojawili się naśladowcy
Pewnego dnia serwer odwiedził pewien człowiek i zaczął zadawać dużo pytań. O to jak zrobiliśmy serwer, jak to, jak tamto. Po pewnym czasie, okazało się, że uruchomił własny serwis. Nie byłoby w tym nic złego, ale z pewnymi metodami postępowania założyciela tamtego serwisu do dziś nie mogę się zgodzić. Zaczęło się od potajemnego przychodzenia i zapraszania poprzez wiadomości na czacie na "lepszy serwer". Wiem bo w końcu i ja zostałem zaproszony przez jednego takiego, który nie miał pojęcia z kim rozmawia. To było jeszcze do przełknięcia. Ów serwer miał nawet swoją witrynę w Internecie. Jak się później okazało, treści na tej stronie, były a może i nawet do dziś są kropka w kropkę skopiowane z freeradionetwork.pl. Nawet grafika przedstawiająca uproszczony schemat działania sieci została skopiowana bez zgody twórcy tej treści na tamten serwis. Serwer pustoszał, a na wstawianie treści na stronę nie miałem już tyle czasu co kiedyś. Strona i domena wygasły.
Rozłam, FRN 1.9, 2.0, RoIP Polska, Piaskownica
Życie toczyło się dalej. Ludzie z FRNu okazali się być tak zainteresowani łącznościami, że większość z nich postanowiła podejść do egzaminu na Świadectwo Operatora Urządzeń Radiowych w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej. Zdobyli znaki i pozwolenia radiowe. Z jednym wyjątkiem... ale byłem bliski przekonania tej osoby do podejścia do egzaminu.
Na pewnym "popularnym" serwerze FRN okazało się, że zgoda nie trwała długo, a autorytarne zapędy jego twórcy spowodowały, że niektórzy zostali z niego nawet wyrzuceni, co jednak okazało się z korzyścią dla polskiego świata FRN. Marcin z Luton, postanowił uruchomić alternatywny serwis, który potem nazwał RoIP Polska (od Radio over IP). Łukasz z Krakowa postanowił przenieść FRN w świat cyfrowy i utworzył nazwany na początku roboczo FRN2.0. Nazwa ta została później oficjalną nazwą tamtego serwisu, który istnieje nadal i ma się dobrze.
Któregoś dnia, zostałem zachęcony do tego, aby wpaść i posłuchać co się dzieje na RoIP Polska. No i tak poznałem, Marcina, Robercika i innych "wypędzonych". Niektórzy z nich stawiali pierwsze kroki w FRN, a więc dla nich Marcin utworzył sieć nazwaną Piaskownica. Niestety, projekt RoIP zakończył swoje życie w opisywanej powyżej postaci pod koniec 2019 roku. Marcin zajął się konstruowaniem różnych urządzeń łączących radio z Internetem. To on wpadł również na pomysł Projektu 161.
freeradionetwork.pl - odrodzenie
Mamy już praktycznie koniec roku 2020. Na świecie szaleje pandemia koronawirusa. Niektórzy chcą inni nie chcą się szczepić, a my we trójkę postanowiliśmy połączyć stare z nowym. Bramek FRN jest w Polsce kilkanaście lub kilkadziesiąt. Nie wiem ile, ale czy to ważne. Każdy z nas (trzech - mowa tu o twórcach tej witryny) ma swoje małe pole zainteresowań. To właśnie na nich spróbujemu zbudować treści na tej stronie, tak aby zainteresowani mogli na własne oczy przekonać się czy technika radiowa jest tematem dla nich, czy raczej wolą iść w kierunku innych zainteresowań.
A więc moi drodzy.
Przekazujemy Wam odrodzony na nowo serwis freeradionetwork.pl. Nie ważne, że dopiero zaczęliście się tym interesować. Może okaże się, że chcecie zrobić coś więcej, tylko nie wiecie czy się da i jak to zrobić. A może jesteście radiooperatorami z wieloletnim stażem i nie jest wam obojętne, że zainteresowanych krótkofalarstwem na świecie ubywa. Może chcielibyście jakoś zachęcić tych, którzy są niezdecydowani, do tego, żeby zdali egzamin i zaczęli przygodę z tak zwaną radioamatorką lub krótkofalarstwem. Ten serwis jest dla każdego z Was. Mam nadzieję, że w przyszłości będziecie chcieli się zarejestrować na naszej witrynie po to, aby móc zamieszczać razem z nami treści dotyczące naszego jakże ciekawego hobby jakim jest radiokomunikacja.
Z początkiem 2021 roku, życzę przede wszystkim zdrowia.
73, 36.6, smaku i węchu
Sebastian TF3POL
Wszelkie prawa do zamieszczonych treści zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody administracji witryny zabronione.
© freeradionetwork.pl ®